Şehit İbrahim Bilgen

Şehadet Bir Çağrıdır, Nesillere ve Çağlara

İsrail’de yapılan Mavi Marmara görüşmeleri ne anlama geliyor?

 

İHH İnsani Yardım Vakfı'ndan, İsrail'de; Türkiye ile İsrail arasında gerçekleştirilen Mavi Marmara görüşmeleri hakkında açıklama:

 

 Paranın Gücü mü? Hukukun Gücü mü?

 

Türkiye-İsrail arasında “İsrail ordusunun Mavi Marmara’ya açık denizde yaptığı hukuksuz saldırı” hakkında devam eden görüşmelerdeki son gelişmeler nedeniyle aşağıdaki hususlara dair kamuoyunu bilgilendirme gereği hasılolmuştur:

 

 

İsrail ne yapmak istiyor?

 

İsrail ordusu ve kamuoyunda, sürecin başlangıcında asla özür dilenmemesi gerektiği, ancak ne kadar gerekiyorsa tazminat ödenerek İsrailli askerler hakkında açılmış olan davaların düşürülmesinin sağlanması görüşü ve çabası hâkimdi. İHH’yı Bakanlar Kurulu kararı ile terör listesine alan İsrail, düşmüş olduğu sıkıntılı sürecin faturasını İHH’ya çıkararak intikamını İHH’dan bu şekilde almayı planlıyordu. Obama’nın İsrail ziyareti ile gelen özür süreci sonrasında ise İsrail kamuoyu ve askerleri, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinin İsrail’in menfaatine olduğu konusunda ikna edildi. Her ne kadar İsrail ordusunun önde gelen bazı temsilcileri ve askerler Netanyahu Hükümeti’nin özür ile askerlerin hatalı olduğunu ikrar ederek kendi askerini sırtından bıçakladığını söylese de İsrail ordusu ve kamuoyunun geneli bu sürecin artık İsrail’e zarar vermemesi için bir an önce sonuçlanmasını istiyordu. Zira Mavi Marmara saldırısı sonrasında yalnızlaşan ve tüm dünyada tepki görerek önemli siyasi, ekonomik kayıplar veren İsrail, bu kayıplara engel olmak için zaten milyonlarca dolar harcıyordu.

Ne var ki, başlangıçta özür sürecinin yönetiminde önemli bir siyasi diplomatik kararlılık sergileyen Türkiye Hükümeti, daha sonra meseleyi zaten İsrail için çok kolay ve hazır olduğu tazminat konusuna indirgedi. Üstelik de benzer vakalarda uluslararası hukukun gerekleri bile örnek alınmadan tazminat hesaplama görüşmelerine başlandı. İsrail’in istediği de tam olarak buydu. Biran önce ödeme yapıp bu işi kapatmak. Yeter ki katiller yargılanmasın! Oysa İsrail yine iyi biliyordu ki, kendisi Almanya’ya ödete ödete bitiremediği tazminatla asla mutmain olmayıp her Nazi’nin cezasını çekmesini sağlamıştı.

İHH ve Filonun diğer organizatörleri, şehit aileleri, bu gemilere yardım malzemesi verenler ve tüm yolcular olarak tekrar altını çiziyoruz ki;

- Öncelikle Mavi Marmara Kudüs-Filistin mücadelesinin bir parçasıdır.

- Filo, Akdeniz’i geçerek Gazze’ye uygulanan insanlıkdışı hukuksuz ablukayı kırmak için yola çıkmıştır.

- İsrail her yönüyle tamamen açık bir şekilde uluslararası sularda uluslararası hukuku hiçe sayarak birçok ağır suç işlemiştir.

Bütün bunların karşılığında :

1. Ablukanın kaldırması,

2. Saldırının siyasi-asker tüm sorumlularının yargı önünde hesap vermesi ve cezalandırılması,

3. İsrail’insebep olduğu tüm maddi-manevi zararı ödemesi zorunludur.

Şehitlerimizin manevi şahsiyetine, onurlu mücadelelerine ve Filistin halkının onurlu mücadelesine ve Mescid-i Aksa’ya olan sorumluluğumuzun bir gereği olarak, abluka kalkmadan ve suçlular cezalandırılmadan tazminat konusunun konuşulması ve bu mahiyette bir anlaşmanın kabulü Kudüs’e ihanettir.

İsrail’deki kamuoyu araştırmaları gösteriyor ki, İsrail kamuoyu şehit ailelerinin ablukanın kalkması konusundaki ısrarının aşılması için Türkiye Hükümeti’nin gerekeni yapması ve bu konuda ABD’nin aktif olması gerektiğine inanıyor. Ancak esas kriz noktası komutanların yargılandığı dava. Çünkü İsrail, subay ve askerlerini bu durumdan bir an önce kurtarmak istiyor.

Türkiye’deki Mavi Marmara davaları; İsrail'in tüm ihlalleri için hem diğer ülkelerde hem de Filistin ve Mescid-i Aksa konulu davalara emsal teşkil edecek davalardır. Bu da İsrail’in hukuki koruma kalkanının delinmesi yanı sıra orta vadede Kudüs işgalinin kırılması için önemli bir adım anlamına gelmektedir.

Ortadoğu özelinde tüm dünyaya zulüm ve acıdan başka bir getirisi olmayan İsrail ile ilişkilerin geliştirilmesinin bugüne kadar ne Türkiye’ye ne de barıştan yana olan diğer dünya halklarına bir faydası olmuştur. Bu ilişki İsrail’in zulmüne, sebep olduğu acıya ve gözyaşına Türkiye’yi de ortak etmekten başka bir anlama gelmeyecektir. Barış isteyen halklar İsrail’in karşısındadır. Türkiye halkının tamamı Mavi Marmara’nın tarafında, İsrail’in karşısındadır. İsrail ile masaya oturup şehitlerin kanlarına bedel biçen tüm yöneticiler ve siyasi partiler bunu hesaba katmalıdır.

Sonuç olarak; defalarca yakından ateş ederek hunharca cinayetler işleyen katillere karşı 37 ülkeden insanın hak aradığı Mavi Marmara Ceza Davası’ndaki hukuk mücadelemiz devam edecektir. Bu mahkeme, insanlığın ortak vicdanı ile imtihandadır.

Türkiye yetkilileri, bu görüşmelerde suçluların cezalandırılmasını engelleyici bir anlaşmaya varacak olursa hem insanlığın onuru çiğnenmiş hem de vicdanlar yaralanmış olacaktır. Yapılacak bir anlaşma ile abluka ve davaların düşmesi gibi bir sonuç alınacak olursa kaybeden taraf Türkiye olacaktır.

Bugüne kadar kaybeden taraf zalim olan İsrail tarafıydı,bundan sonra da bunun böyle devam etmesini istiyoruz.

İHH İnsani Yardım Vakfı

EK: İsrail özür diledikten sonraki süreçte Filistin’de yaşanan ihlaller tablosu.

İSRAİL'İN SON DÖNEMDEKİ İHLALLERİ

 

 
İSRAİLİN ÖZÜR DİLEDİKTEN SONRA NE YAPTI?(21 Mart- 24 Nisan 2013)21-27 Mart 2013Altısı çocuk toplam 26 Filistinli sivil Batı Şeria’da tutuklandı

Gazze Şeridinde İsrail sınırına geçmeye kalkışan Filistinli bir çocuk tutuklandı.

Gazze Şeridi ve İsrail arasındaki sınır geçişleri beş gün boyunca tamamen kapatıldı.

Cenin’in kuzeyinde Al-Jalama ticari geçişi genişletmek için 3 dönüm araziye el konuldu.

İsrail kuvvetleri Beytellahim’deki el Hadar köyünde inşa edilecek onlarca konut birimi için toprakları tasfiye çalışmalarına başladı

Beytellahim’in Batısındaki Nahalin köyünde geniş tarım arazilerine el konuldu.

İsrail Gazze sahilinde balıkçı tekneleri için sınırladığı 6 deniz milini  üç deniz miline indirdi.

İsrail kuvvetleri Han Yunus ve Karni bölgelerinde buldozerler ve tanklarla yeni ekili tarlaları tahrip etti.28 Mart, 03 Nisan 2013İsrail kuvvetleri Tulkarm’ın doğusundaki Anabta köyünde iki Filistinli sivili öldürürdü, dört sivili de yaraladı.İsrail Gazze DırulBelah’ta bir eğitim alanına hava saldırısı düzenledi. 

İsrail kuvvetleri Batı Şeria’daki barışçıl protestolara karşı aşırı güç kullanmaya devam etti.

Batı Şeria’daki gösterilerde dördü çocuk ikisi foto muhabiri altı Filistinli sivil tutuklandı.

Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınır geçişleri dört gün boyunca tamamen kapatıldı.Dördü çocuk, beş Filistinli sivil control noktasından geçerken tutuklandı.

İsrail kuvvetleri Filistinli balıkçı teknelerine sadece üç deniz mili açılabilmelerine izin verdiGazze Şeridine yönelik iki hava saldırısı gerçekleştirdi

İsrailli yerleşimcilerBeytellahim’deki el-Kader köyünde 200 zeytin ağacını söktü.04-10 Nisan 2013

Utanç Duvarı ve Yerleşimcilere karşı gerçekleştirilen protestolarda üçü çocuk biri kadın on Filistinli İsrail hapishanelerindeki mahkumlara destek verdikleri gerekçesiyle tutuklanarak göz altına alındı.

İsrail kuvvetleri Gazze Şeridi’nin güneyindeki Karara köyündeki evlere ve tarım arazilerine ateş açtı.

Batı Şeria’da sekizi çocuk toplam 55 kişi gözaltına alındı.

Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınır geçişleri üç gün boyunca tamamen kapatıldı.

İkisi çocuk, dört Filistinli sivil kontrol noktasından geçerken tutuklandı.

İsrail kuvvetleri Filistinli balıkçı teknelerine sadece üç deniz mili açılabilmelerine izin verdi

İsrail kuvvetleri El Halil kentinin güneyindeki bir su kuyusunu yerlebir etti.

El Halil şehrindeki 100 zeytin ağacı, 200 badem ağacı kesildi.11- 17 Nisan 2013

İkisi çocuk dört Filistinli sivil Batı Şeria’ya düzenlenen saldırılar sırasında yaralandı.

Gazze Şeridi’nin merkezinde bir çoban İsrail kuvvetlerinin kendisine açtığı ateş sonucunda yaralandı.

Yedisi çocuk 40 Filistinli Batı Şeria’da tutuklandı.

Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınır geçişleri dört gün boyunca tamamen kapatıldı.İsrail kuvvetleri Filistinli balıkçı teknelerine sadece üç deniz mili açılabilmelerine izin verdi

Yerleşimciler yerleşim alanlarına yenilerini eklemek ve genişletmek amacıyla Batı Şeria boyunca dikili olan onlarca ağacı kökünden söktü.Baytellahim’in güneydoğusundaki Takou köyünde bir çocuk İsrailli bir yerleşimcinin saldırısına uğradı. .

Üç çiftçi yerleşimcilerin kendilerine saldırması sonucuna yaralandı.18- 24 Nisan 2013

Altısı çocuk 52 Filistinli sivil Batı Şeria’da gözaltına alındı.

Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait yedi apartman ve iki ticari dükkan yerle bir edildi.

Doğu Nablus’taki, BeytDajan’da ve El Halil’deki Yatta’da 800 zeytin ağacı kökünden söküldü.

11 çadır ve sebze deposu yıkıldı; 29si çocuk, 30 sivil Kuzey Ürdün Vadisi alanında evsiz barksız bırakıldı.

El Halil’de inşaat aşamasındaki bir ev ve iki tarım odası yıkıldı.

Yerleşimciler Ramallah’ınDeirJarir köyünde onlarca araca ateş açtı.

  

 

 

Yorum Yok »
Yorum Yaz

*