Şehit İbrahim Bilgen

Şehadet Bir Çağrıdır, Nesillere ve Çağlara

Özgürlük Filosu, Planlı Saldırı

arapca

Filistin yolcusu olan ve Gazze ambargosunu kaldırmayı hedefleyen insani yardım gemisine İsrail askerleri tarafından 31 Mayıs 2010 tarihinde saldırı düzenlendi. İsrail'in insani yardım gemilerine silahlı saldırı düzenlemesi  bir ilk değildi;  ama ilk olan insani yardım gönüllüleri arasında ölü ve yaralıların olmasıydı. Aktivistlerin tek amacı Gazze'de abluka altında bulunan sivil insanlara yardım etmekti. Bu saldırı Gazze'deki ambargonun kaldırılması için uluslararası toplumu harekete geçirdi. Bununla birlikte İsrail’i çirkinliğini açıkca gözler önüne serdi.

 

El-Cezire’de kameramanları ve habercileri ile bu saldırıya yakından şahit oldu.İsrail askerlerinin Filo’ya saldırmaya başlamasıyla gemideki ekibimizin durumunu merak ettik. Ekibimiz daha önce de bir yardım gemisi içinde İsrail’in saldırısına maruz kalmıştı dolayısıyla olası bir saldırıya karşı hazırlıklıydı. Ancak bu sefer ki saldırıda ölü ve yaralılar vardı. Filo'dan haber akışı sağlanamayınca filoda bulunan ekibimizin hayatının tehlike altında olduğunu düşündük.

İsrail’in vahşi saldırısına tüm dünya canlı yayınlarla tanık oldu.El Cezire ekibi, yaşananları mesleki bir gözle insanlık penceresinden bu kitap ile tüm insanlığa aktarıyor. Bu olaydaki gerçeği, korkuyu, direnişi, endişeyi ve arzuyu okurlara ulaştırıyor. Bu kitap El Cezire’nin okurlarına takdim ettiği, haberin içinden, gerçeğin kendisinin canlı tanığıdır.

  

İbrahim Halil – Kasım 2010

Yorum Yok »
Yorum Yaz

*