Şehit İbrahim Bilgen

Şehadet Bir Çağrıdır, Nesillere ve Çağlara

Siirt’te Mavi Marmara Şehitlerini Anma Gecesi Yapıldı

Genç-Yaşlı, Kadın-Erkek Siirt’ten 3 bin insan dün akşam “Mavi Marmara Şehitlerini Anma” etkinliğinde hep birlikte İsrail’e lanet okuyup, Filistin’e selam yolladılar!
Siirt İnsani Yardım Derneği tarafından organize edilen “Mavi Marmara Şehitlerini A…

 Genç-Yaşlı, Kadın-Erkek Siirt’ten 3 bin insan dün akşam “Mavi Marmara Şehitlerini Anma” etkinliğinde hep birlikte İsrail’e lanet okuyup, Filistin’e selam yolladılar!

Siirt İnsani Yardım Derneği tarafından organize edilen “Mavi Marmara Şehitlerini Anma” etkinliğine IHH Başkanı Bülent Yıldırım konuk olarak katıldı. Konuklar arasında ezgileriyle dinleyenlerini gönül sularında yüzdüren sanatçı Ömer Karaoğlu da vardı.

 

Yaklaşık 3 bin kişinin Siirt Atatürk Stadyumunu doldurduğu programa Siirt Vali Yardımcısı Yunus Sezer, Siirt Emniyet Müdürü Recep Güven, Siirt Müftüsü Faruk Arvas, AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Milletvekili Adayı Osman Ören, SP Siirt Milletvekili Adayıİdris Yıldız, Has Parti Siirt Milletvekili Adayı M.Emin Aydın katılanlar arasındaydı.

 

Katılanlara kumbara, CD, kitap ve broşürler dağıtılan gecede Şehitler için yoklama yapıldı ve her okunan şehit için bir ağızdan gür bir sesle “Burada” denildi.

 

IHH Gönüllüsü ve Darüusselam Camii İmamı Musa Doğrusever’in sunuculuğu yaptığı etkinlik, Hafız Kur’ra Muhammed Çelebi tarafından okunan Kur’an tilaveti ile açıldı.

 

Kur’an tilavetinin ardından açılış konuşmasını yapmak üzere Siirt İnsani Yardım Dernek Başkanı Murat Coşar kürsüye geldi. 3 dilde okunan Mevlid-i Şerif’i Ramazan Toprak, İsa Uslu ve M.Nuri Bildik hocalar seslendirdi. İl Müftüsü Faruk Arvas tarafından okunan duaların ardından, tasavvuf korosu ile devam edilen geceye “İbrahim’in Ardından”adlı 1. gelen şiir Siirt Üniversitesi örencilerinden Ömer Aydın tarafından okunması veBotan FM’in düzenlediği Şiir yarışmasında derece elde edenler için ödül töreni gerçekleştirildi.

 

 

Mavi Marmara Gemisi gazilerinden Metin Yardım, etkinliğin pürüzsüz bir şekilde, coşkuyla geçmesi için göstermiş olduğu performans gözlerden kaçmadı. Bazen kah koşuşturdu bazen de bir köşede oturup bedeni orada fakat ruhu Mavi Marmara’daymış gibi derin derin izledi programı.

 

IHH Başkanı Bülent Yıldırım yaptığı konuşmada, “Sizlerle birlikte olmaktan gururluyum çünkü verdiği sözü tutan birinin, İbrahim abinin memleketindeyim. Mavi Marmara yoluna devam ediyor. İsrail zannetti ki kurşun sıkmakla, 9 kardeşimizi şehid etmekle bizim yüreğimize korku düşürecek. İlk gemi yola çıkarken bize gemiye binmek istiyorum diyen kişilerin başvurusu 600’ü geçmiyordu. Ama gemi vurulduktan sonra şu anda bu sayı 500 binlere yaklaştı. Gemiye binip binmemek önemli değil yüreğiniz orada olsun. İsrail bir propaganda yapıyor, diyor ki bu gemiye kimse binmek istemiyor. Hepinizden gemiye gitmek için başvuru yapmanızı istiyorum. İsrail şimdi paniklemiş. Hamas ile FKÖ anlaştı diye. Bağımsız Filistin Devleti kurulacak diye paniklemiş. Bu bir başlangıç. Bütün Dünya artık öğrendi. Senin zararın sadece Filistin’e değil. Yeryüzündeki bütün mazlumların sebebi sensin. Her yere kan götürüyorsun. Şunu iyi bil ki biz de Ebabil kuşları gibi sizin üzerinizde gezeceğiz.” İfadelerine yer verdi.

Yıldırım’ın konuşması sık sık alkışlarla kesildi ve salonda “Hamasa Selam Direnişe Devam”, “Kahrolsun İsrail” sloganları atıldı. 31 Mayıs anısına hazırlanmış bir filo daha olduğunu belirten Yıldırım, Haziran ayının sonlarına doğru 2. filonun Akdeniz sularına açılacağını belirtti. 100 ülkeden aktivistin katılacağını ve şimdiden 500 bin müracaat olduğunu bildirdi. Kayıt formu doldurmalarını isteyen Yıldırım, dünyanın her yerinden gemiler geleceğini anlattı.

 

“İsrail şunu çok iyi bilecek. Bu Akdeniz İsrail’in değil. Biz şehit olduk diye korkmuyoruz. Geri adım atmayacağız” diyen Yıldırım, Gazze’de ambargo kalkana kadar ve Mescid-i Aksa yürüyüşü tamamlana kadar deniz ile kara intifadasının devam edeceğini kaydetti. Sadece denizden değil, kara konvoylarının da hazırlandığını vurgulayan Yıldırım, İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırı anı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “İsrail’in gerçek yüzünü bütün dünyaya göstereceğiz” dedik. Onun için saldırdıklarında “Ölsek de, öldürmeyeceğiz” dedik. Şehit olduk ama üzülmedik. Biz onların ayaklarının titrediğini, yüreklerinin nasıl korktuğunu gördük. Esir alındığımız anda bile onların cesaretsizliğini gördük. Ellerimi bağlayıp yukarı götürdüklerinde yine karşımda elleri bağlı bir bacımız vardı. Gözünde öyle bir cesaret vardı ki, içimden dedim ki, “Ey İsrail, bırak erkeklerimizi, kadınlarımız bile sizden kokmuyor. Kadınlarımız bile sizi yenebilir.” Biz bunu gördük” dedi.

 

“Gazze’de insanlar ölürken bizim rahatça yaşamamızı beklemeyin. Mescidi Aksa esirken bizim sessiz kalmamızı da beklemeyin. Biz açık söylüyoruz. Hıristiyan ve Yahudilerle hiçbir problemimiz yok. Hatta Hıristiyan ve Yahudiler de bu gemilerde yer aldılar. Ama bizim bir yerle problemimiz var. Bunu da cesurca ve korkmadan söylüyoruz. O da insanlığa bir virüs gibi bulaşan Siyonizm ile bir problemimiz var” diye konuştu.

 

Yıldırım’ın konuşmasının ardından sahne alan Ömer Karaoğlu birbirinden güzel ezgileriyle stadyumdakilere unutulmayacak duygulu bir gece yaşattı. Salondaki gençler ellerinde Filistin bayrakları ile geceye renk kattı.

 

Tüm Fotoğrafları Göster

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

siirt mavi marmara anma gecesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.siirt56.com  ve www.siirtliler.net25.05.2011


Yorum Yok »
Yorum Yaz

*