Şehit İbrahim Bilgen

Şehadet Bir Çağrıdır, Nesillere ve Çağlara

Fethullah Gülen: İsrail’den bir bakış

icerik_294

Bir Müslüman dini lider, Fethullah Gülen, her gün haberlerde yer alıyor; Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan onu son darbe girişimini hazırlamakla suçluyor ve terörist diye tanımlıyor.

 

 

Alon Goshen-Gottstein

Times of Israel

Bir Müslüman dini lider, Fethullah Gülen, her gün haberlerde yer alıyor; Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan onu son darbe girişimini hazırlamakla suçluyor ve terörist diye tanımlıyor. Müslüman din adamlarının terörist olmasına veya öyle görülmesine o kadar alıştık ki, bunun üzerine pek düşünmüyoruz. Ancak Türkiye'de son günlerde Gülen'in Hizmet hareketine yapılan baskılar Ortadoğu'ya, İslam'a ve dine önem verenler açısından büyük bir kaygı sebebi olmalıdır. Özellikle İsraillilerin yabana atmaması gereken bir şey olmalıdır. Aşağıda bunun nedenlerini yazacağım.

Gülen, Erdoğan ve Mavi Marmara

İsrailliler, o zamana kadar ilişkilerde kademeli olarak meydana gelen zorluklara rağmen, Mavi Marmara'yı İsrail-Türkiye ilişkilerinde bir dönüm noktası olarak görürler. İsrail kısa süre önce Türkiye ile olan anlaşmazlıklarını şu ya da bu düzeyde giderdi. Ancak bir ilişki kalıcı olarak hasar gördü ve Mavi Marmara bunun gelişiminde büyük rol oynadı. Bu, dönemin başbakanı, şimdinin cumhurbaşkanı Erdoğan ile Gülen arasındaki ilişkidir. Her ne kadar Gülen bu süreçlerde Amerika Birleşik Devletleri'nde olsa da ve bir siyasi partiyi değil, geniş bir sosyal ve eğitsel hareketi temsil ediyor olsa da, o zamana kadar iki isim siyasi işbirliği bakımından birbirine çok yakındı. Bir gazeteci Gülen'e Mavi Marmara ve Gazze filosu hakkındaki fikrini sorduğu zaman Gülen bu girişimi kınamış, İsrail'in egemenliğini savunmuş ve Gazze'ye verilecek desteğin devlet otoritesi üzerinden aktarılması çağrısında bulunmuştu. Zira Gülen hükümetlere ve demokratik süreçlere saygı gösterir. Geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesinde yayınlanan serbest kürsü yazısı bu açıdan gayet açıktır.

Gülen aynı zamanda İsrail'i tanıyor ve bu, onu Erdoğan'ın Gazze ve filoyla ilgili pozisyonundan uzaklaştırmak için yeterli. İlkeli bir adam olan Gülen, Türkiye cumhurbaşkanını çok öfkelendiren bu açıklamasından geri adım atmamıştı. Bu, iki Müslüman lider arasındaki ilişkilerin bozulmasına büyük bir katkı yaptı.

 

Mavi Marmara yalnızca İsrail ve Türkiye için dönüm noktası değildi. Aynı zamanda iki Türk lider açısından da belirleyici oldu. Son olayların tükettiği dinamiklerin izleri o olaya götürebilir. Ben İsrail'in, ağır bir maliyet pahasına kendi egemenliğini tanımış olan ilkeli bir Müslüman sese şükran borçlu olduğuna inanıyorum.

 

www.medyasafak.net

 

Yorum Yok »
Yorum Yaz

*